W listopadowy czas już po raz jedenasty spotkają się w Warszawie opowiadacze z różnych stron świata – uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania w Warszawie. W przededniu Festiwalu, w ten czas wspominania zmarłych, przypomnijmy naszych gości, których opowieści możemy przywołać już tylko w naszej pamięci.
Mimi Barthélémy (1939-2013) oczarowała nas wszystkich aurą swojej niezwykłej osobowości, przepełnionej wydającym się nie mieć granic ciepłem, życzliwością i żarem twórczej pasji. Bardzo długo poszukiwała swojej drogi, swojego prawdziwego głosu. I znalazła go w sztuce opowiadania, tworząc swój oryginalny typ muzycznej opowieści.
Mimi była jedną z najbardziej twórczych osobowości w kosmosie opowiadaczy. Jak nikt inny potrafiła łączyć wyrafinowanie literackie z żywiołowością tradycyjnych form sztuki opowiadania. Była także autorką wielu zbiorów książek i publikacji naukowych. Do dziś pozostaje dla nas wciąż żywą inspiracją. Wciąż ogrzewają nas jest ciepło i uśmiech.
https://www.youtube.com/watch?v=G8PmRd1Dmts
Festiwal gościł zawsze zarówno współczesnych miejskich opowiadaczy, jak i mistrzów tradycyjnych form opowiadania. Niestety, ci ostatni powoli żegnają się z nami już na zawsze. Wspominamy dziś spotkania z niezapomnianymi: Slobodanem Markoviciem – zmarłym w 2012 roku wołoskim pieśniarzem i wirtuozem skrzypiec, jednym z ostatnich na Bałkanach wykonawcy tradycyjnych pieśni, ballad i eposów.
http://wsm.serpent.pl/sklep/albumik.php,alb_id,16024,Tabor-w-Szczebrzeszynie-2008,Various
…i Şerefa Taşlıova (1938 – 2014) meddaha i aszyka, czyli tureckiego opowiadacza i pieśniarza.
Ich opowieści i pieśni wciąż wybrzmiewają międzynami i będą współtworzyć ducha także nadchodzącego Festiwalu „Halo, Ziemia?”…
Fot. memoiredencrier.com, Darek Anaszko – Etnoserpent, Paweł Ogrodzki/