Opowiadacze z „Grupy Studnia O.” i artyści związani z coraz szerszym kręgiem sztuki opowiadania zadomowili się na dobre w gościnnej przestrzeni warszawskiego PROM-u Kultury na Saskiej Kępie. Warszawska Scena Opowieści 2016 – całoroczny cykl spotkań ze spektaklami, ukazującymi różnorodne formy opowiadania historii dobiega półmetka.
Jak dotąd widzowie z Saskiej Kępy i całej Warszawy mieli okazję zobaczyć tradycyjne baśnie i legendy z Polski i różnych stron świata, widowiska narracyjne i spektakle czerpiące z literatury pięknej, czy spektakle z pogranicza opowieści, teatru i muzyki i tańca.
Połowa cyklu jest okazją do kalejdoskopowego przeglądu wydarzeń Warszawskiej Sceny Opowieści:
W czerwcu w ramach Warszawskiej Sceny Opowieści 2016 w PROM-ie Kultury będzie można zobaczyć:
NOC NA ZAMKU PRZYGÓD. Opowieści średniowieczne
Sobota, 11 czerwca, godz. 19.00.
Pan Bohor z Ganu, okrzyknięty przez dwanaście pięknych panien rycerzem Pięknym a Niedobrym, wyjeżdża z lasu by stanąć naprzeciw orszaku królewskiego – z zamiarem porwania Ginewry. Nieustraszony Sir Lancelot chce z nim skrzyżować miecze, lecz nie wiedzieć skąd pojawia się stara kobieta i uwozi rycerza. Dwunastu wyrusza na poszukiwanie, a z miejsca zwanego Czarnym Krzyżem prowadzą drogi do przyszłości i przeszłości, na północ i południe, na zachód i wschód.
Skoro więc mag Orfeusz wiódł spór z Józefem z Arymatei w zamku w marchii szkockiej – dlaczegóż nie wędrować dalej? Niech przechadzają się po tych drogach święci Pańscy, Antoni niech mówi do ryb, skoro nie chcą go słuchać ludzie, Franciszek zaś łagodnie naucza wilka z Gubbio. Święty Jerzy unosi kopię, a obok idzie panna wiodąc strasznego smoka na czerwonej wstędze. Dzielny Melik Daniszmend ściąga wodze rumaka i rusza do walki, Szalony Dumrul gra o swą duszę z Azrailem, aniołem śmierci.
Wątki wędrują od Kornwalii do Kapadocji, od Litwy do Śródziemnego Morza. A my stoimy pośrodku tego oceanu opowieści, rozglądamy się uważnie i wyławiamy – te najpiękniejsze.
Dawne historie mówią o nas bowiem więcej niż my sami o sobie powiedzieć umiemy.
Podstawą scenariusza jest cykl „Zamek Przygód” znajdujący się wśród „Opowieści Okrągłego Stołu”. Z niego – to oczywiste – pochodzą historie o panu Bohorze, Sir Lancelocie czy Merlinie. Jednak struktura tego cyklu jest sama przez siebie dodatkowym znaczeniem: czas płynie w nim raz linearnie, raz cyklicznie; czasem „przewodnikami” historii są postaci (jak Bohor czy Lancelot), czasem pretekstem do opowiedzenia kolejnych kilku historii staje się miejsce (jak skrzyżowanie zwane Czarnym Krzyżem, z którym wiąże się historia Józefa z Arymatei, zamek czarodziejki Morgany, na murach którego wymalowane są dzieje Eneasza, czy też tytułowy Zamek Przygód, który okazuje się miejscem przechowywania świętego Graala). Sposób komponowania, łączenia historii, budowania przejść i nawiązań, sprytne sztuczki narratora, służące wywoływaniu bohaterów – to warstwa nie mniej interesująca od samych opowieści. W dużym stopniu jest więc to spektakl o opowiadaniu, o sztuce żonglowania wątkami, o miłości do słowa, do słuchaczy, do wspólnotowego wymiaru opowiadania.
Występują: Małgorzata Litwinowicz , Beata Frankowska , Agnieszka Aysen Kaim, Jarosław Kaczmarek – opowieści; Jolanta Kossakowska: fidel, lira korbowa, dulcymer, śpiew, Mateusz Szemraj: lutnia arabska.
Niedziela, 26 czerwca, godz. 13.00.
„Baśnie włoskie” w wykonaniu Angeli Ottone i Agnieszki Hakizimany.
Projekt Warszawska Scena Opowieści realizowany jest dzięki wsparciu M.St.Warszawy.