To autorski projekt Jarka Kaczmarka z Grupy Studnia O.” , który powstał przy współpracy z Domem Spotkań z Historią – widowisko narracyjne dla starszych klas szkół podstawowych. Opowieść o życiu codziennym mieszkańców Warszawy w przededniu wybuchu II wojny światowej i pierwszych miesiącach okupacji. Spektakl łączy formę żywego opowiadania z oprawą audiowizualną – pokazem historycznych fotografii i wykorzystaniem nagrań zgromadzonych w Archiwum Historii Mówionej DSH i Ośrodka Karta. Oprawa muzyczna w wykonaniu Roberta Lipki, który przy akompaniamencie akordeonu śpiewa przedwojenne szlagiery.Opowieść zabiera widzów, między innymi, na koncert Jana Kiepury na Rynku Starego Miasta, z którego dochód przeznaczono na Fundusz Obrony Narodowej; na futbolowy mecz Polska – Węgry, który redaktor Bohdan Tomaszewski nazwał „przedostatnią radością przedwojennej Warszawy” (ostatnią była wiadomość z 3 września o tym, że Anglia wypowiedziała wojnę Niemcom…); na nadwiślańskie plaże, gdzie tłumy mieszkańców stolicy tańczyły fokstrota, zajadając się lodami „PINGWIN”.
Jedną z przywoływanych postaci jest Halina Konopacka, która najpierw w roli sportsmenki zdobyła pierwszy złoty medal dla Polski w historii igrzysk olimpijskich w konkurencji rzutu dyskiem (Amsterdam 1928) a potem uczestniczyła w legendarnej akcji ratowania polskiego złota przed Niemcami…
Po spektaklu w DSH uczestnicy biorą udział w queście – – grze terenowej, w czasie której będą rozwiązywać zadania związane z opowieścią w przestrzeni miejskiej.
Projekt jest realizowany dzięki wsparciu m.st. Warszawy.