W piątkowy wieczór 29 listopada na 14. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego upłynie pod znakiem opowieści o katarach…
O godz. 19.00 Olivier de Robert z Francji zaprezentuje spektakl „Niedomknięte historie katarów”. W XIII wieku południe Francji zostało spustoszone przez straszliwą wojnę, która miała sprowadzić na właściwą drogę hrabiego Tuluzy, obrońcę uznanych za heretyków katarów. Nastały mroczne dni prześladowań… Olivier de Robert zabiera nas w prawdziwą podróż w czasie. Wędrujemy z nim od początków bractwa, poprzez krucjatę, aż po Inkwizycję. Widz staje się raz po raz chłopem, mnichem, żołnierzem, wreszcie banitą. Opowiadacz po mistrzowsku wplata fakty historyczne w tradycyjne opowieści, aby przybliżyć nam kluczowy moment w historii Prowansji.
Olivier de Robert, pisarz i opowiadacz z Ariège na południu Francji, jest z jednej strony spadkobiercą wioskowych gawędziarzy, z drugiej współczesnym neo-opowiadaczem, który w tradycyjne opowieści włącza perspektywę historyczną.
Spektakl w języku francuskim, przekład artystyczny – Magda Lena Górska
O godz. 21.00. w spektaklu „Fin’amor. Pieśń o dobrych ludziach w dawnej Langwedocji” zabrzmią niesamowite pieśni w wykonaniu Sebastiana Krajewskiego, Emilii Raiter, Marty Zalewskiej i Krzysztofa Owczynika.
Fin’amor – wysoka sztuka miłości. Tak tłumaczą to słowo podręczniki napisane przez współczesnych badaczy, którzy próbują ustalić, na czym polegała mowa serca. Wysoką sztukę miłości stworzyli średniowieczni trubadurzy, rozwijając ją w tym samym czasie, gdy żyli i działali Dobrzy Ludzie, dzisiaj nazywani katarami – działo się to w XII-wiecznej Okcytanii. Katarzy nieśli pamięć Starej Religii, starając się odnaleźć dla niej miejsce w świecie zdominowanym przez rzymskie chrześcijaństwo. Ta misja zakończyła się klęską – powołana przez papieża zbrojna krucjata ludzi z krzyżami na piersiach zniszczyła ręką króla Francji okcytańską wolność, katarską duchowość i trubadurską wysoką sztukę, obracając w popiół i gruz jedno z najpiękniejszych marzeń ludzkości – marzenie o szczęśliwej krainie. To będzie opowieść, która przyszła z wielkiej tęsknoty za tym, co bezpowrotnie utracone, a jednak wciąż jakimś tajemnym sposobem żywe. Ukryte i nieuchwytne. Niech serca otworzą się w pamięci dawnej miłości!
Sebastian Krajewski – opowieść, pieśni, Emilia Raiter – harfa, Marta Zalewska – fidel, Krzysztof Owczynik – flety, cynk, lira korbowa
Bilety do nabycia przed spektaklem.
www.festiwalopowiadania.pl